Štatistika stránky

2130082
Dnes
Včera
Tento týžden
Minulý týždeň
Tento mesiac
Minulý mesiac
Spolu
17
795
2068
2126419
8704
10405
2130082

Tvoja IP: 44.221.70.232
Aktuálny čas: 2024-05-27 00:52:54
Meniny má : Iveta
Zajtra : Viliam

Prihlasovací formulár

23.05.2014, 14:07, 0213,

 

TS_prinedDosiahnuť takýto stav má za cieľ pilotný projekt PRINED – projekt inkluzívnej edukácie, ktorý od septembra rozbieha na 100 základných a 50 materských školách ministerstvo školstva

PREŠOV 23. mája (SITA) – Rómski žiaci aj ďalšie deti z málo tvorivého prostredia by sa nemali neoprávnene dostávať do špeciálnych základných škôl, ich vzdelávanie by mali zvládať bežné základné školy. Dosiahnuť takýto stav má za cieľ pilotný projekt PRINED – projekt inkluzívnej edukácie, ktorý od septembra rozbieha v 100 základných a 50 materských školách ministerstvo školstva. Bude financovaný prevažne z eurofondov z operačného programu Vzdelávanie, do novembra 2015 sa na ňom preinvestuje takmer 16 miliónov eur.

Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák uviedol, že tento projekt vychádza z holandskej reformy. Do projektu budú zapojené aj metodicko-pedagogické centrá. Za jeho priority považuje to, že sa bude s deťmi pracovať ešte pred nástupom do školy a so žiakmi základných škôl po vyučovaní. Za kľúčovú aktivitu projektu považuje elimináciu neoprávneného zaraďovania rómskych detí do špeciálnych základných škôl, respektíve posilnenie základnej školy tak, aby bola pripravená vychovávať a vzdelávať akékoľvek dieťa, teda aj z rómskej osady.

Projekt dnes predstavil v Prešove jeho manažér Peter Dolíhal, ktorý uviedol, že vďaka projektu sa vytvoria inkluzívne tímy, ktoré budú tvoriť pedagogickí zamestnanci a odborníci, medzi ktorými budú mať zastúpenie psychológ, špeciálny pedagóg, logopéd, rómsky asistent. Tieto tímy budú pôsobiť v školách aj v teréne a budú pracovať aj s deťmi, ktoré nenavštevujú materskú školu a majú rok pred nástupom do školy.

Dolíhal uviedol, že do projektu sa môžu zapojiť iba školy, kde nie je dvojzmenná prevádzka, lebo významnou aktivitou bude zavedenie celodenného výchovného systému v školách. Počas troch hodín denne po vyučovaní budú mať žiaci v programe zahrnutú záujmovú činnosť aj hodinovú príprava na vyučovanie. Kritériom výberu základných škôl je, aby ich navštevovalo minimálne 12 a maximálne 70 percent žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia, v prípade materských škôl je to minimálne päť žiakov z takéhoto prostredia. Dve tretiny škôl zaradených do projektu bude z Prešovského a Košického kraja.
Projekt prinesie aj nové pracovné miesta. Pôjde o pozície pedagogický asistent. Tých by malo pribudnúť 200 pre základné a 50 pre materské školy. Ich úlohou bude pomáhať učiteľom a dosiahnuť užšiu spoluprácu školy s rodinami detí. Pracovná zmluva bude uzavretá iba na jeden školský rok 2014/2015.

Z projektových peňazí pôjde na školy aj materiálna podpora vo forme didaktických balíčkov v hodnote 10-tisíc eur. Tie budú obsahovať hudobné nástroje, záhradné náradie, kuchynské vybavenie, ale aj socializačný balíček a didaktické hračky.

Dolíhal verí, že sa im aj v novom programovacom období podarí získať financie na podporu projektu a ten bude môcť pokračovať a rozšíriť sa aj na ďalšie školy.

Agentúra SITA vydá k správe aj zvukovú správu 

Joomla Templates - by Joomlage.com