Štatistika stránky

2117476
Dnes
Včera
Tento týžden
Minulý týždeň
Tento mesiac
Minulý mesiac
Spolu
42
123
165
2114403
6503
9173
2117476

Tvoja IP: 44.201.97.224
Aktuálny čas: 2024-04-16 04:21:07
Meniny má : Dana,Danica
Zajtra : Rudolf

Prihlasovací formulár

 

Prešov 23. mája (TASR) – Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák dnes v Prešove predstavil nový projekt, ktorého cieľom je eliminovať neoprávnené preraďovanie detí zo sociálne znevýhodnených skupín do špeciálnych škôl. V rámci projektu sa má v 100 základných a v 50 materských školách vytvoriť priestor i pracovné skupiny na to, aby sa nie žiak prispôsoboval škole, ale aby bola škola schopná vychovávať akékoľvek dieťa, teda aj to z rómskej osady alebo s ľahkým mentálnym postihnutím.
„Sme jedna z mála krajín v Európe, ktorá má vybudovanú veľmi širokú sieť špeciálnych základných škôl a tieto školy sú drahšie ako klasické. Ak dieťa nastúpi do takejto školy, s veľkou pravdepodobnosťou bude doživotne závislé na sociálnom systéme. Dá sa teda povedať, že nám špeciálna škola vychováva za dvakrát viac peňazí profesionálneho poberateľa sociálnych dávok. Ambíciou štátu musí byť, aby každé dieťa ukončilo svoju vzdelávaciu púť tak, aby bolo kvalifikované a uplatniteľné na pracovnom trhu. Tento projekt je prvým krokom, aby sme tento problém mohli riešiť,“ uviedol dnes Peter Pollák.
Prínosom projektu je vytvorenie inkluzívnych tímov zložených z psychológov, špeciálnych pedagógov, liečebných či sociálnych pedagógov, ktorí budú na školách i v teréne pracovať s deťmi a pripravovať ich na nástup do základnej školy, prípadne v nich vyformovať kultúrne vzorce, ktoré v osadách nenadobudnú. Podľa Polláka je ďalším pozitívom projektu vytvorenie približne 650 pracovných miest.
„Vstup odborných zamestnancov je riešený tak, že majú dosah na všetkých žiakov základnej školy, nielen pre žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia. Všetky aktivity projektu sa týkajú všetkých žiakov škôl a preto v rámci neho zároveň žiadame riaditeľov, aby nevytvárali segregované skupiny, ale aby aj znevýhodnení
žiaci pracovali v štandardom prostredí,“ povedal manažér projektu Peter Dolíhal.
Realizácia tejto aktivity je v dvoch tretinách orientovaná na školy v Prešovskom a Košickom kraji a z jednej tretiny na školy v Nitrianskom, Banskobystrickom a Trenčianskom kraji. Potrvá do novembra 2015. Výška finančných prostriedkov určených na projekt je 15,7 milióna eur.
Školy zároveň dostanú aj didaktický balíček v hodnote 10.000 eur, ktorý bude obsahovať napríklad hudobné nástroje, záhradné náradie, kuchynské vybavenie, socializačný balíček či didaktické hračky.

Dátum: 23.05.2014 14:07
Autor: JURC
Priorita: 4
Kategória: Vzdelávanie a školstvo - 

 

 

 

 

Joomla Templates - by Joomlage.com