Štatistika stránky

2136510
Dnes
Včera
Tento týžden
Minulý týždeň
Tento mesiac
Minulý mesiac
Spolu
60
117
784
2133480
5733
9399
2136510

Tvoja IP: 34.239.151.124
Aktuálny čas: 2024-06-22 12:08:10
Meniny má : Paulína
Zajtra : Sidónia

Prihlasovací formulár

Takmer 1500 žiakov zo základných škôl zapojených do projektu PRINED, rodičia a učitelia sa zúčastnili multikultúrne zameraných výchovných programov. Všetky spájala myšlienka priblíženie rómskej kultúry širšej verejnosti.

Séria koncertov odštartovala v Banskej Bystrici a postupne program videli žiaci v Lučenci, v Žihárci, v Kežmarku, v Spišskej Novej Vsi, vo Svidníku a v obci Bracovce. Dodávateľom tejto aktivity je Občianske združenie Amen Savore - hudobná skupina Kmeťoband, ktorá vystupovala spoločne s hudobnými hosťami.

Program koncertov bol zhodný, skladal sa z hudby, spevu, tancov, ale aj kvízov a súťaží. Každý bol však zároveň jedinečný. Svojou bezprostrednou atmosférou, ktorú vytvorili účinkujúci spoločne s divákmi. Tí už krátko po prvých tónoch nezostali sedieť. Rómska hudba všetkých bez rozdielu zdvíhala zo sedadiel a roztancovala. „Nerómovia často nerozumejú o čom spievame, ale páči sa im naša hudba, cítia tú energiu a to srdce, ktoré do toho dávame. Hudba nás všetkých spája, hudbou povieš všetko,“ skonštatovala speváčka Gitana.

Hudbu a tanec striedali vedomostné kvízy s otázkami zameranými na históriu a kultúru Rómov. Deti sa aktívne zapájali a získavali sladké odmeny. Okrem zábavy sa žiaci dozvedeli aj informácie, odkiaľ prišli Rómovia do Európy, aké známe osobnosti majú rómsky pôvod, učili sa text rómskej hymny. „Tieto koncerty sú výbornou aktivitou, zbližujú menšinu s majoritou. Veď, všetci sme si rovní a život je pre každého. Deťom sme chceli ukázať, že je dôležité mať svoj sen a ísť si za ním, že je dôležité pracovať na sebe, učiť sa,“ povedal líder kapely Igor Kmeťo. Ďalší člen kapely Igor Kmeťo ml. odkázal: „Všetci sme ľudia, bieli, či čierni a dokážeme spolu nažívať.“

Čo sa deťom najviac páčilo? „Jednoznačne, stretnutie s hudobnou skupinou. To bol zážitok, ktorý im nebýva umožnený v bežnej realite z dôvodu sociálnej odkázanosti,“ skonštatovala sociálna pedagogička Gabriela Dobríková, zo ZŠ J. G. Tajovského v Banskej Bystrici. „Úžasne sme sa s deťmi zabavili. Koncert bol super a takýchto podujatí by mohlo byť aj viac,“ poznamenala Mária Dugasová učiteľka prvákov ZŠ Komenského v Spišskej Novej Vsi. „Umelci spojili sily aby odovzdali silný odkaz deťom. Ide o aktivitu jedného z najväčších vzdelávacích projektov - PRINED, ktorý slúži nielen rómskym deťom, ale aj deťom z majority. Pomáha ich pripravovať na úspech v živote a vytvára medzi deťmi väzby, ktoré nehľadia na farbu pleti,“ povedal splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Pollák, ktorý sa zúčastnil záverečného koncertu v obci Bracovce

 

Joomla Templates - by Joomlage.com